Jeśli uważasz, że woda, z której korzystasz na co dzień nie ma większego wpływu na Twoje życie, jesteś w ogromnym błędzie! Bez niej nie tylko my nie moglibyśmy normalnie funkcjonować, ale też nasze gospodarstwa domowe. Im lepsza jakość wody, tym więcej korzyści! Oto najważniejsze argumenty potwierdzające tą tezę!

Używamy jej nie tylko do picia i celów spożywczych (gotowania, jako bazy sosów, zup, dań i napojów gorących), ale również: prania, sprzątania, kąpieli, podlewania roślin, przemywania delikatnych powierzchni, mycia samochodu, prasowania, zmywania naczyń i wielu innych czynności.

Choć niektórym może to wydawać się nieprawdopodobne, jakość wody ma ogromne znaczenie. Im jest lepsza, tym więcej codziennych czynności jest prostszych i przynosi o wiele lepsze efekty.

Przykład? Jeśli woda z kranu nam nie odpowiada pod względem smaku i zapachu, nie chcemy jej pic. To z kolei rodzi wiele problemów. Należy poszukać innego źródła zaopatrzenia w wodę pitną. Wybór butelkowanej wiąże się z o wiele wyższymi kosztami kupna, potrzebą stania w kolejkach, dźwigania ciężkich zgrzewek, pilnowania i uzupełniania zapasów.

Innym przykładem jest dokuczliwy w wielu gospodarstwach domowych wysoki stopień twardości wody. Ci, którzy uświadomili sobie, ile szkód powoduje twarda woda postawili na rozwiązanie w postaci centralnego zmiękczacza wody. Wielu nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia i powrotu do stanu sprzed tej inwestycji.

Na czym polega fenomen zmiękczaczy wody? Jak zmieniają życie i czy taka inwestycja się opłaca?

Czym jest zmiękczacz wody i jak działa?

Zmiękczacze wody to centralne urządzenia, które montuje się na wejściu wody do budynku. Przed nimi zawsze musi znajdować się filtr mechaniczny w celach ochronnych. Ich zadaniem jest redukcja stopnia twardości wody. Może być to redukcja całkowita lub jedynie częściowa, w zależności od preferencji mieszkańców domu.

Na rynku możemy spotkać się ze zmiękczaczami kompaktowymi i dwuczęściowymi. Pomimo różnego wyglądu, najważniejsze komponenty pozostają wspólne. Głowica sterująca zarządza procesem pracy i regeneracji zmiękczacza wody. Jego serce stanowi żywica jonowymienna, na której odbywa się proces redukcji stopnia twardości. Ponadto istotnym elementem jest zbiornik na sól regeneracyjną. Należy pamiętać o stałym sprawdzaniu poziomu soli w zbiorniku i uzupełnieniu braków w razie wystąpienia konieczności.

Jak właściwie działają zmiękczacze wody? Kiedy surowa woda wpływa do wnętrza tego urządzenia, trafia na złoże filtracyjne w postaci żywicy jonowymiennej. Tam zachodzi proces wymiany jonowej, w którym to jony magnezu i wapnia, odpowiedzialne za tworzenie wysokiego stopnia twardości, są zamieniane na neutralne jony sodu. Woda staje się miękka i taka właśnie jest kierowana na instalację i do odbiorcy.

Z czasem zdolności żywicy jonowymiennej wyczerpują się, jednak wystarczy regeneracja roztworem solanki, by przywrócić jej właściwości.

Zmiękczacze wody są obecnie w pełni zautomatyzowane, a dobre jakościowo modele zawierają dodatkowo specjalne funkcje i systemy obniżające koszty eksploatacji. Przykładem może być Ecoperla Perfect System obecny w produktach polskiej marki Ecoperla.

Jak możesz zmienić swoje życie?

Obecnie zmiękczacze wody są coraz popularniejsze i znajdują swoje miejsce w wielu domach na terenie całej Polski. Coraz więcej osób, wie czym są, do czego służą i uważa je za podstawowe wyposażenie gospodarstwa.

Jeśli w Twoim domu w instalacji płynie twarda woda, to idealny sposób na zażegnanie kryzysu i liczne korzyści nie tylko dla samego gospodarstwa domowego, ale i jego mieszkańców.

W jaki sposób instalacja zmiękczacza wody może zmienić życie?

Oszczędności w portfelu

Przede wszystkim na miękkiej wodzie można sporo zaoszczędzić. Po pierwsze osad, który nie pozostaje w kotle grzewczym i wewnątrz instalacji to brak spadków ciśnienia, problemów z przepływem, lokalnymi przegrzaniami i awariami.

Dobra jakość wody może spowodować spadek rachunków za ogrzewanie oraz brak wydatków na naprawę sprzętów AGD mających styczność z wodą, takich jak pralka czy zmywarka.

Należy wiedzieć, że miękka woda ma niskie napięcie powierzchniowe. Dzięki temu wszelkie detergenty i środki kosmetyczne doskonale się w niej rozpuszczają i uaktywniają. Do uzyskania pożądanych efektów wcale nie trzeba podwójnej dawki proszku, płynu do płukania tkanin czy szamponu do włosów.

Z różnych testów wynika, że zużycie środków czystości może spaść nawet o 60%. To oznacza mniejsze wydatki w tym zakresie.

Mniej stresu

Dobra jakość wody to o wiele mniej stresu. Osad, jaki pozostawia po sobie twarda woda często powoduje awarie. Jest to szczególnie męczące w przypadku pralki. Ponadto potrzeba regularnej wymiany czajnika lub żelazka również nie napawają optymizmem.

Stres może powodować również potrzeba częstego sprzątania łazienki oraz kuchni. W miejscach poboru i korzystania z wody najczęściej pozostają nieestetyczne zacieki. Należy poświęcić dużo czasu i energii, by pozbyć się zacieków, a problem nawraca dość szybko.

Mniej sprzątania

Miękka woda nie pozostawia po sobie smug i osadów, nie będziemy więc musieli poświęcać tyle czasu na szorowanie kranów, zlewów, wanien czy baterii prysznicowych. Wystarczy co jakiś czas przetrzeć powierzchnię z zastosowaniem delikatnego detergentu. Nie potrzeba szorowania, ani silnych środków, by zauważyć efekt.

Z miękką wodą o wiele łatwiej utrzymać porządek.

Oprócz tego w końcu będzie można zapomnieć o odkamienianiu ekspresu do kawy, czajnika, żelazka i innego drobnego sprzętu mającego styczność z wodą. Wszystko w końcu będzie czyste bez wkładania w to siły i potrzeby poświęcania dużej ilości czasu.

Idealna kawa na śniadanie

Efekty użytkowania miękkiej wody zauważymy także w kuchni. Przede wszystkim będą one widoczne w wyglądzie kaw i herbat. Napoje już nie będą pozostawiały po sobie osadu na naczyniach, a po wystygnięciu na ich powierzchni nie będzie widać plam.

Podobnie z potrawami przygotowywanymi na bazie wody. Po zagotowaniu z twardej wody wytrąca się osad, a jego opiłki są często widoczne w potrawach, psując ich estetykę. Tu zdecydowanie nie będzie takiego problemu. Wszystkie dania będą wyglądały apetycznie.

Idealne, pachnące pranie

Miękka woda to też o wiele większy komfort prania i lepsza jakość. Na tkaninach nie pozostają osady, zawsze są miękkie i pachnące, a pralka w pełni chroniona przed możliwością powstania awarii spowodowanej osadem na komponentach.

Radość z kąpieli

Miękka woda jest idealna do stosowania przez osoby z wrażliwą skórą i uczuleniem. Nie podrażnia, nie wywołuje zaczerwienień, swędzenia czy pieczenia. Ponadto dobrze działają w niej wszystkie kosmetyki i nie pozostają na skórze, tak jak to ma miejsce w przypadku wody twardej.

Wiele osób użytkujących miękką wodę na co dzień zauważa, że skóra jest miękka i nawilżona mimo braku stosowania balsamów do ciała, a kondycja włosów znacznie się poprawia. Są przyjemne w dotyku, nie puszą się, nie elektryzują.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Wybór zmiękczaczy wody jest naprawdę szeroki, dzięki czemu każdy znajdzie propozycję najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Urządzenie należy dobrać na podstawie zużycia wody, stopnia twardości wody oraz ilości miejsc poboru wody. Warto zwracać uwagę na jakość komponentów oraz dodatkowe funkcje.

Jeśli uwielbiasz nowinki technologiczne i chcesz mieć zdalną kontrolę nad zmiękczaczem wody, koniecznie wybierz model z wbudowanym modułem WiFi. Przykładem może być Pentair IQsoft. Dzięki aplikacji można sprawdzić bieżące zużycie wody oraz wiele innych informacji dotyczących działania. Aplikacja informuje o potrzebie dosypania soli do zbiornika i pozwala na uruchomienie trybu wakacyjnego.

Jeśli stawiasz na ekonomiczne rozwiązania, które mają po prostu mało kosztować i dobrze działać, spodoba Ci się seria od polskiej marki Ecoperla Toro. Zmiękczacz wody z 24 lub alternatywnie 35 litrami żywicy monosferycznej. Wbudowany Ecoperla Perfect System zapewnia bezpieczną eksploatację i niskie koszty użytkowania.

Osobom kochającym komfort i wygodę polecana jest seria Ecoperla Slimline. To kilka różnych modeli do wyboru. Co wyróżnia te zmiękczacze wody na tle konkurencji? Monosferyczna żywica jonowymienna, dźwiękowy alarm dosypywania soli, system suchego zbiornia solanki, solankowanie proporcjonalne, Ecoperla Perfect System.

Jeżeli w danym gospodarstwie domowym jest duże zużycie wody, to najlepszym wyborem będzie dwuczęściowy zmiękczacz wody o dużej wydajności z większą ilością złoża filtracyjnego. Popularnym produktem jest Ecoperla Softower dostępny w trzech wariantach do wyboru.

Na koniec jeszcze jedna ciekawa propozycja. Jeśli w domu problemem jest nie tylko twarda woda, ale też jej nieodpowiedni zapach i smak, warto przemyśleć zakup zmiękczacza wody z węglem aktywnym, który radzi sobie właśnie z takimi kłopotami. Tutaj użytkownicy zgodnie polecają nowość – Ecoperla Hero z aż 40 litrami złoża filtracyjnego wysokiej jakości.

Który zmiękczacz wody jest najchętniej polecany przez ekspertów? Sprawdź: https://www.krainawody.pl/blog/news/jak-wybrac-idealny-zmiekczacz-wody-do-domu

Różnica polega jednak na tym, że w kompaktowych zmiękczaczach wody poszczególne elementy są ukryte w obudowie zwanej również kabinetem. To rodzaj zmiękczaczy wody stricte dedykowanych gospodarstwom domowym.

Popraw jakość życia ze zmiękczaczem wody

Twoje codzienne życie może być bardziej komfortowe, wydatki mniejsze, a instalacje mające styczność z wodą stale utrzymane w dobrym stanie. Zamień twardą wodę na zmiękczacz wody i ciesz się najwyższą jakością.