Zmiękczacze wody to obecnie jedne z najpopularniejszych filtrów do wody. To doskonały sposób na zwalczanie problemu, jakim jest niewątpliwie twarda woda. Tylko co po zakupie takiego urządzenia? Czy o zmiękczacz wody należy jakoś specjalnie dbać? Jakie poniesiemy koszty eksploatacji?
Właśnie te kwestie poruszymy w dzisiejszym artykule. Warto jednak rozpocząć od małego przypomnienia dotyczącego budowy i działania zmiękczaczy wody. Dzięki temu o wiele lepiej będzie można zrozumieć, po co regularnie pielęgnować te urządzenia i co dokładnie należy zrobić.
Zmiękczacze wody w przybliżeniu
Należy jeszcze przypomnieć, że ten artykuł jest poświęcamy zmiękczaczom działającym na zasadzie wymiany jonowej. Ten rodzaj jest uznawany przez wielu za najbardziej wydajny i w pełni skuteczny.
Zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej są dostępne w wersji kompaktowej oraz dwuczęściowej. Oba rodzaje różnią się między sobą przede wszystkim gabarytami. Ponadto w wersji kompaktowej wszystkie elementy zostały umieszczone w obudowie.
Wszystkie zmiękczacze wody tego typu składają się z podobnych, podstawowych elementów. Przede wszystkim wśród nich warto wymienić butlę wypełnioną złożem, zbiornik na sól regeneracyjną oraz głowicę sterującą procesami zachodzącymi w urządzeniu.
Aby cały system funkcjonował należycie i nie dochodziło do żadnych awarii, niezbędne jest spełnienie kilku warunków, a właściwie czynności.
Zmiękczacze wody z reguły mają być niezajmujące (przynajmniej te z głowicą automatyczną), jednak warto podjąć opisane niżej działania. Niektóre z nich są niezbędne do zachowania prawidłowej pracy, inne są po prostu dobrą praktyką. Oto i one!
Zawsze dosypuj sól tabletkowaną!
To właściwie wymóg, by zmiękczacz wody cały czas mógł prawidłowo zmiękczać wodę. Sól co prawda nie bierze udziału w tym procesie,jednak w regeneracji złoża już tak.
To właśnie dzięki roztworowi solanki jony wapnia i magnezu zalegające na złożu są ponownie zamieniane na neutralne jony sodu.
Jeśli w zbiorniku będzie zbyt mało soli tabletkowanej, ten proces może nie zajść na pewnej części złoża lub nawet na jego całości. Właśnie z tego powodu tak ważne jest obserwowanie i kontrolowanie poziomu w zbiorniku.
Jeśli jesteśmy leniuchami, możemy wybrać zmiękczacz wody z funkcją WiFi lub dźwiękowym alarmem poziomu soli – same przypomną nam o potrzebie uzupełnienia braków.
Zawsze pamiętaj o filtrze narurowym
Przed zmiękczaczem wody koniecznie powinien znaleźć się filtr narurowy. Dzięki niemu z surowej wody usuwane są wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne. Jeśli którekolwiek z nich przedostałoby się do wnętrza zmiękczacza wody, mogłoby spowodować awarię głowicy sterującej.
Tego typu awarie są niezwykle groźne i kosztowne w naprawie.Obecność cząsteczki mechanicznej wewnątrz zaworu sterującego może doprowadzić nawet do całkowitej blokady procesu uzdatniania.
Dbaj o czystość zmiękczacza wody!
Każde urządzenie filtracyjne jest tak samo narażone na rozwój mikroorganizmów wewnątrz. Do zmiękczacza wody mogą przedostać się przy dosypywaniu soli tabletkowanej. Może też dojść do skażenia odcinka instalacji.Mikroorganizmy mogą zacząć rozwijać się w miejscach trudno dostępnych do wyczyszczenia.
Na szczęście jest prosty i niedrogi sposób na poradzenie sobie z tymi kłopotami. Wystarczy raz w roku wlać do wnętrza zmiękczacza specjalny płyn dezynfekujący o dużej zawartości chloru.
Obecnie dość sporym zainteresowaniem cieszy się Ecoperla Antibacter. Głównie ze względu na to, że jest to płyn jednokrotnego użytku. Jego ilość już została precyzyjnie odmierzona. My musimy go jedynie zaaplikować, uruchomić regenerację i czekać na efekty.
To doskonały sposób na profilaktyczne zabezpieczenie urządzenia przed wystąpieniem skażenia i wieloma kłopotami, jakie to ze sobą niesie.
Uważaj na żelazo w wodzie
Zmiękczacz wody powinniśmy chronić nie tylko przed mikroorganizmami, ale też przed żelazem. Już nawet niewielkie ilości mogą osiadać na żywicy jonowymiennej.
Z jednej strony jest to plusem, ponieważ dzięki temu otrzymujemy wodę o niższej zawartości żelaza i innych metali ciężkich. Z drugiej strony żelazo nie podlega regeneracji. Podczas użytkowania jego ilość stale wzrasta. Może to powodować o wiele mniej wydajną wymianę jonową, a co za tym idzie, wodę zmiękczaną w mniejszym stopniu.
Na szczęście i na ten problem znajdzie się rozwiązanie!
Najlepszym sposobem na pozbycie się problemów z zalegającym żelazem może być preparat typu Ecoperla Antidotum.
Ecoperla Antidotum to granulat, który podczas płukania wstecznego uaktywnia się i usuwa z żywicy zalegające na niej metale ciężkie.Wystarczy go zastosować raz w roku, by cieszyć się czystym i dobrze działającym złożem filtracyjnym.
Dzięki takiej pielęgnacji żywica jonowymienna jest w stanie działać o wiele dłużej. To oznacza dla nas w praktyce niższe koszty utrzymania zmiękczacza wody.
Co z kosztami eksploatacji?
Wiele osób pyta nas o koszty eksploatacji zmiękczacza wody.Jest to kwestia, na którą zwraca uwagę wielu Klientów zainteresowanych zakupem takich urządzeń.
Właściwie dość ciężko to ocenić. Wszystko zależy od ilości osób korzystających ze zmiękczanej wody, wielkości zmiękczacza, ilości oraz właściwościach zużywanej wody.
Jeśli chodzi o dosypywanie soli, w większości przypadków jest to jeden worek (około 25 kg) na miesiąc lub dwa. Ceny są bardzo różne,jednak szacuje się, że koszt zakupu takiego worka soli tabletkowanej to około 15 – 25 złotych.
Na regenerację jest zużywana również woda. Jeśli założymy,że zmiękczacz wody regeneruje się raz w tygodniu, roczny pobór wody na ten cel może wynieść około 8-15 m3. W zależności od miejsca zamieszkania za wodę zapłacimy dodatkowo 50 – 100 złotych.
Głowica sterująca do pracy potrzebuje zasilania elektrycznego, jednak miesięcznie koszty zasilania na ten cel będą się wahać w granicach dosłownie kilku złotych.
Jeśli chodzi o preparaty do pielęgnacji, to warto raz w roku zastosować na zmianę płyn dezynfekujący oraz granulat do usuwania żelaza ze złoża. W przypadku Ecoperla Antibacter i Ecoperla Antidotum koszt waha się od 50-60 złotych/ rok.
Do tego dochodzi jeszcze koszt serwisu, który warto wezwać raz na rok lub raz na dwa lata. Serwisanci sprawdzają czy wszystko działa prawidłowo, wymieniają wyeksploatowane części na nowe. Koszt takiej wizyty jest uzależniony od indywidualnych ustaleń, do tego dochodzi koszt dojazdu serwisantów.
Minimum czasu, minimum uwagi
Zmiękczacze wody nie są ciężkie w eksploatacji, nie wymagają też wiele uwagi. Wystarczy podjąć kilka prostych działań, by cieszyć się najwyższej jakości i bezawaryjnym zmiękczaniem wody.
W Internecie można znaleźć wiele porównywarek kosztów z zastosowaniem zmiękczacza wody i korzystając jedynie z twardej wody. Uwierzcie, że mimo kosztów użytkowania zmiękczacza wody, to i tak to rozwiązanie naprawdę się opłaca, a całkowity koszt utrzymania gospodarstwa domowego jest znacznie niższy niż przy stałym stosowaniu twardej wody.
Dużo informacji dotyczących dbania o zmiękczacz wody. Szczerze mówiąc sądziłem, że jest to o wiele trudniejsze. Tymczasem wcale tak nie jest. Pielęgnacja raz w roku to nic takiego. Dosypywanie soli też nie wydaje się tak uciążliwe, zwłaszcza jeśli zmiękczacz wody ma alarm dosypywania soli.