Choć w reklamach i na zdjęciach w Internecie czy w gazetach głównie widzimy krystalicznie czystą wodę to niestety z naszych kranów nie zawsze płynie ciecz doskonałej jakości o właściwej barwie, smaku i odpowiednim zapachu. Przyczyn może być kilka. Jak określić tą jedną i w jaki sposób się za to zabrać?
Jeśli zauważymy, że nasza woda ma nieodpowiednią barwę, charakteryzuje się odpychającym zapachem lub nie jest smaczna możemy zlecić analizę wody. Oprócz tego takie badanie jest bardzo istotne w przypadku posiadania własnego ujęcia. W takich sytuacjach tylko badanie wody będzie w stanie określić czy woda nadaje się do użytkowania.
Oto zbiór praktycznych informacji dotyczących przeprowadzania analizy wody.
Jakie badanie zlecić?
Możemy się spotkać z dwoma najczęściej proponowanymi rodzajami analizy wody. Pierwszym rodzajem jest badanie cieczy pod względem fizykochemicznym. Laborant określa smak, zapach oraz barwę wody. Oprócz tego określane są stężenia poszczególnych substancji w wodzie takich jak: jony wapnia i magnezu, żelazo, mangan, amoniak, fluor, potas, chlor, pH, mętność oraz jeszcze kilka innych substancji.
Te wartości są porównywane z dopuszczalnymi normami z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.
Drugim rodzajem analizy wody jest taka, która skupia się na wykryciu bakterii obecnych w wodzie. W przypadku wody ze studni warto wykonywać to badanie co jakiś czas w celu zachowania środków bezpieczeństwa.
Gdzie oddać wodę do badania?
Jest kilka miejsc, do których możemy zanieść naszą próbkę wody. Wśród nich można wymienić:
- Sanepid, czyli stacja sanitarno-epidemiologiczna
- Profesjonalne prywatne laboratorium
- Firma z branży uzdatniania wody
Cena takiego badania jest dość zróżnicowana. Statystycznie rzecz biorąc analiza wody najwięcej kosztuje w sanepidzie. Firmy z branży uzdatniania wody często proponują rabaty lub atrakcyjne oferty.
Próbkę można dostarczyć samodzielnie lub zamówić usługę kurierską.
Jak przygotować wodę do badania?
Po pierwsze powinniśmy mieć przygotowaną plastikową, półtoralitrową butelkę po wodzie mineralnej. Należy ją dokładnie kilkakrotnie przepłukać. Następnie należy odkręcić kran, z którego najczęściej korzystamy i chwilę poczekać aż spłynie kilka litrów wody. Następnie należy napełnić butelkę przeznaczoną na próbkę wody aż pod sam korek. Przy zakręcaniu trzeba ją lekko ścisnąć, aby w środku było jak najmniej powietrza.
Następnie trzeba dokładnie opisać próbkę wody. Powinniśmy w opisie zawrzeć następujące informacje:
- Imię oraz nazwisko
- Dane kontaktowe
- Jakie ujęcie? Woda wodociągowa czy studnia
- Jakie przeznaczenie wody? Przemysł czy dom
- Z jakiego ujęcia została pobrana próbka wody
Jeśli decydujemy się na wysłanie próbki wody to należy ją dobrze zabezpieczyć i włożyć w podłużne pudełko, na przykład takie po butach.
Jak długo trzeba czekać na analizę wody?
Wszystko zależy od firmy, w której zostanie zlecona analiza wody. Zazwyczaj wyniki można otrzymać już na kolejny dzień.
Jak interpretować wyniki analizy wody i do kogo się zgłosić?
Wyniki analizy wody najlepiej porównać z normami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra. Jeśli żadne stężenie nie zostało przekroczone to możemy się cieszyć, że nasza woda jest czysta i bezpieczna do użytkowania.
Jeśli badanie wykaże, że w wodzie znajdują się przekroczenia, warto pokazać takie wyniki ekspertowi z branży uzdatniania wody. Od takiej osoby z pewnością otrzymamy poradę dotyczącą kroków, które należy podjąć oraz propozycję urządzeń, które pomogą uporać się z problemem.
My korzystamy z wody ze studni. Niedawno się przeprowadziliśmy za miasto i nie wiedzieliśmy, że akurat woda może tak bardzo dać nam się we znaki. Rdzawe plamy na umywalkach są nie do domycia. Dzięki za te rady. Na pewno skorzystam i wyślę wodę do badania. Polecacie jakąś konkretną firmę?
Dużo ciekawych i ważnych informacji. Naszą wodę też pewnie trzeba będzie wysłać do badania. Kupiliśmy mały domek na wsi, a tam jest właśnie poprowadzona woda ze studni. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że należy przeprowadzić jej badanie. Jak najszybciej zaniesiemy ją do laboratorium.
Ja znalazłem firmę Klarsan w Internecie i właśnie im zleciłem badanie wody. Na następny dzień przyjechał kurier, zabrał opakowaną próbkę. Po dwóch dniach dostałem wyniki wraz z propozycją urządzeń. Były dwa warianty – tańszy i droższy z urządzeniami lepszej jakości. Bardzo dobry kontakt. Jak ktoś szuka firmy do przeprowadzenia analizy wody, to polecam.
Wodę do badania fizykochemicznego jest bardzo łatwo przygotować, gorzej już z bakteriologicznym. Szczerze to lepiej nie zajmować się tym samodzielnie, a poprosić kogoś z laboratorium. Wtedy jest największa pewność, że wszystko pójdzie tak jak trzeba.
Również tam robiłam analizę wraz z doborem zmiękczacza, bardzo polecam. Jednak wodę do analizy fizykochemicznej można bez problemu wysłać pocztą, nie widzę problemu i potrzeby fatygować firmę, żeby załatwiła odbiór wody. Jednak przy analizie bakteriologicznej warto tak zrobić, żeby zachować wszelkie środki ostrożności.