Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile gospodarstw domowych w Polsce walczy z problemem twardej wody. Ta jest obecna praktycznie na terenie całego kraju. Czy wysoki stopień twardości dotyczy także wody z Twojego kranu? Dowiedz się!
Jakie są objawy twardej wody w domu?
Przede wszystkim osad gromadzący się na dnie czajnika. To jest w stanie zauważyć każdy, jednak większość osób bagatelizuje problem. Jak jeszcze objawia się twarda woda? Przede wszystkim osad na łazienkowej armaturze – często jest niezwykle ciężki do usunięcia i wymaga zastosowania ogromnej ilości detergentów. Oprócz tego na stosowaniu twardej wody do kąpieli ucierpią osoby, które mają problemy z nadwrażliwą skórą i alergiami. Mogą także wystąpić lub nasilić się problemy związane z kondycją włosów.
Przy twardej wodzie sprzątanie może zajmować o wiele więcej czasu, ponieważ wysokie napięcie powierzchniowe takiej wody sprawia, że detergenty i środki czyszczące zmywają się o wiele trudniej. Zużyjemy też nawet o 40% więcej środków chemicznych, w tym także płynów i proszków do prania. Oprócz tego kawy i herbaty mogą pozostawiać na naczyniach brzydki osad, zmywarka może nieprawidłowo oczyszczać naczynia, tkaniny po praniu z pewnością będą szorstkie, a rachunki za ogrzewanie i naprawy sprzętu AGD mającego styczność z wodą – wysokie.
Poważne problemy w domowych instalacjach
Twarda woda powoduje liczne problemy w instalacjach grzewczych i hydraulicznych. Osad powodowany obecnością w wodzie jonów wapnia i magnezu odkłada się w rurach oraz urządzeniach grzewczych. Taki osad znacznie zmniejsza wydajność, powoduje ogromne straty, rozszczelnienia i awarie.
Usuwanie wysokiego stopnia twardości wody jest często warunkiem wymaganym przez producentów kotłów grzewczych do utrzymania warunków gwarancyjnych.
Jak ocenić wielkość problemu?
Wstępnie stopień twardości wody w naszej okolicy można sprawdzić na stronie lokalnych wodociągów, na mapce zawartej w infografice poniżej.
Jeżeli z tych źródeł wywnioskujemy, że coś jest nie tak, to najlepiej wykonać samodzielnie test twardości wody. Narzędziem, które idealnie posłuży takiemu badaniu jest kropelkowy tester twardości wody. Test należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.
Wodę można także oddać do badania profesjonalnej firmie, która na pewno zaproponuje racjonalne rozwiązanie problemów obecnych w wodzie.
Jak usuwać wysoki stopień twardości wody?
Najlepszą metodą na pozbycie się wysokiego stopnia twardości jest zmiękczanie wody. Można to osiągnąć kilkoma sposobami, jednak najpopularniejszym obecnie jest zastosowanie wymiany jonowej. Tą metodę wykorzystują na przykład zmiękczacze wody Ecoperla.
Co jeśli nie chcę całkowicie zmiękczać wody?
Jeśli chcemy zachować minimalną ilość jonów wapnia i magnezu i uznajemy, że nie ma potrzeb zmiękczania wody do zera – nie ma najmniejszego problemu – większość kompaktowych zmiękczaczy wody ma wbudowany mieszacz.
Poczuj komfort miękkiej wody
Miękka woda zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim chroni instalacje, ale to nie wszystko. Dzięki niej jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, ale też czasu.
Walka z twardą wodą jest prostsza niż może się wydawać!
Jeśli chcesz zrozumieć czym jest twarda woda oraz poznać najważniejsze informacje z nią związane, koniecznie zobacz poniższą infografikę.
Już od dawna myśleliśmy z mężem o założeniu zmiękczacza wody, bo to spore udogodnienie. Nie byliśmy jednak za tym, aby zmiękczać wodę całkowicie. Fajnie, że jest na to jakieś rozwiązanie.
PS: Bardzo podoba mi się infografika 🙂
Sporo ostatnio się mówi o tej Ecoperli. Fajne są te produkty i dobrze, że jest tyle o problemach z wodą, jakie mogą dotknąć ludzi. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile dziadostwa pływa w kranówce i że niektóre problemy, z którymi się borykamy na co dzień w domu wynikają właśnie z powodu jej słabej jakości.
Powiem szczerze, że nie zdawałem sobie sprawy z tego, że twarda woda może być aż tak poważnym problemem. Byłem przekonany, że wszystko kończy się na kamieniu w czajniku. Z mapy twardości wody wynika, że u nas sprawa jest poważna, jednak właśnie zamówiłem tester twardości wody, żeby sprawdzić faktyczny stopień. Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja.
U nas dopiero zmiękczacz wody uratował sytuację. Krany już po tygodniu były tak zawalone kamiennym osadem, ze nie szło ich odmyć. Lustra i szyby do umycia to był istny koszmar. Miękka woda to błogosławieństwo. Nie wyobrażam sobie powrotu tego obrzydliwego osadu.
Kamienny osad to prawdziwy koszmar. Staram się żyć Eko i do zmycia tego z baterii używałam już wszystkiego: sody oczyszczonej, octu, kwasku. Z żadnego z tych sposobów nie byłam w pełni zadowolona. Też chyba ostatecznie zdecyduję się na zmiękczacz wody. Mam dosyć tych męczarni.