Choć często sami nie zdajemy sobie z tego sprawy, jakość wody ma kluczowe znaczenie w naszym codziennym życiu. Oczywiście, możemy korzystać z takiej, która niecałkowicie spełnia nasze oczekiwania, jest trudna w użytkowaniu, ale da się przetrwać, albo z takiej, która daje nam dodatkowe korzyści i jest niezwykle komfortowa w codziennym stosowaniu. Do której z tych kategorii zalicza się miękka woda? Czy warto z niej korzystać?

Co to znaczy mieć miękką wodę?

Miękka woda to woda o niskiej zawartości jonów wapnia i magnezu oraz jonów żelaza i manganu. Mała ilość sprawia, że podczas przepływu wody i wpływu temperatury, nie wytrąca się kamienny. To przeciwieństwo twardej i bardzo twardej wody, o której z całą pewnością słyszeliście już niejednokrotnie.

Miękka woda może występować naturalnie. O takiej jakości dostarczają ją nawet niektóre zakłady wodociągowe. Wiele zależy od terenów. W większości Polski mamy do czynienia z wodą twardą i bardzo twardą. Naturalna woda miękka to raczej o wiele rzadsze zjawisko. Warto sprawdzić dokładne dane na mapce twardości wody w Polsce. Wodę o niskim stopniu twardości da się jednak uzyskać także na własną rękę i wiele osób decyduje się wybrać właśnie taką drogę.

Chcemy mieć w domu miękką wodę!

Jak już wspomnieliśmy, spora część z nas korzysta z wody o wysokim stopniu twardości. W ich domach płynie woda, która przede wszystkim powoduje sporo strat gospodarczych, finansowych, ale też osobistych. Choć woda o wysokiej zawartości jonów wapna i magnezu nie powoduje szkód w organizmie, to w domowych instalacjach już jak najbardziej. Taka sytuacja jest brana pod uwagę zwłaszcza w nowych, wybudowanych domach, gdzie inwestorzy boją się, by szybko nie doszło do awarii. Poza tym taka woda ma ogromny wpływ na pracę i wydajność kotła grzewczego. Wielu producentów tych urządzeń nawet podaje w swoich warunkach instalacyjnych, że woda nie może być zbyt twarda, ponieważ może to doprowadzić do awarii.

Przy korzystaniu z twardej wody do rychłej awarii może dojść także w przypadku: pralki, ekspresu do kawy, żelazka oraz praktycznie każdego sprzętu mającego styczność z wodą o niewłaściwej jakości. Osad pozostaje zwłaszcza na elementach podgrzewających wodę, niszczy je, powoduje potrzebę wymiany, a więc i wydatków finansowych.

Twarda woda nie jest też pożądana ze względu na potrzebę intensywnego sprzątania przy zastosowaniu masy silnych środków czyszczących, kiepskie działanie detergentów, środków piorących. Jakość wody odbija się też na stanie naszej skóry oraz włosów.

Te wszystkie niedogodności często powodują chęć zmian. Wiele osób podejmujących decyzję o zamianie twardej wody na miękką opowiadało, że przekonała ich wizyta w hotelu. W takich miejscach bardzo często korzysta się z wody o niskim stopniu twardości, a goście mogą poczuć zdecydowaną różnicę. A jakie dokładnie korzyści jest w stanie zapewnić miękka woda w domu?

Perfekcyjny stan instalacji i kotła grzewczego

Miękka woda nie pozostawia po sobie trudnego do usunięcia osadu. Nie dochodzi pod nim do korozji, ani do rozwoju biofilmu. Nie ma kłopotów ze spadkami wydajności, ani też z przepływem wody. Instalacje są w tak samo doskonałym stanie mimo upływu czasu. To ważne zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji, w których właściciele chcą je chronić niemal od początku. Takiej samej ochronie podlega także kocioł grzewczy. Możemy mieć pewność, ze nawet w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, na pewno warunki gwarancyjne nie zostaną odrzucone z powodu nieprawidłowych paramentów wody.

Idealna kondycja skóry i włosów

Miękka woda ma bardzo korzystny wpływ na skórę i włosy. Przede wszystkim jest to związane z faktem, że wszystkie kosmetyki doskonale się w takiej wodzie pienią i rozpuszczają – działają zgodnie z założeniami nawet przy zastosowaniu nieco mniejszych ilości. Miękka woda jest szczególnie polecana do użytku przez osoby z nadwrażliwością skóry, alergiami oraz chorobami. Nie podrażnia jej, nie powoduje nasilenia problemów, ani zaczerwienień. Jest w pełni przyjazna.

Brak trudnych do odczyszczenia osadów

Miękka woda praktycznie nie pozostawia po sobie żadnych osadów, które mogłyby stanowić problem podczas usuwania. Nie musimy więc męczyć się z szorowaniem baterii, kabiny prysznicowej i ogólnie armatury łazienkowej, by doprowadzić ją do należytego stanu. Nie musimy poświęcać czasu, nerwów. Efekty sprzątania są długotrwałe, a niejednokrotnie wystarczy jedynie przetarcie ściereczką, by uzyskać dobry rezultat. Nie trzeba też stosować silnych detergentów, co dodatkowo wspomaga środowisko.

Mniejsze zużycie środków chemicznych

Miękka woda charakteryzuje się bardzo niskim napięciem powierzchniowym. To wiąże się z tym, że wszelkiego rodzaju detergenty i kosmetyki doskonale się w takiej wodzie rozpuszczają i działają. Badania szacują, że zużycie środków piorących i czyszczących można zmniejszyć nawet o 60%. To wiąże się również ze znacznie mniejszymi wydatkami, ale i większym spełnieniem oczekiwań wobec nich. Można też będzie używać środków z bardziej naturalnym składem, co jest ekologicznym działaniem.

Ochrona urządzeń AGD

Miękka woda nie pozostawia po sobie osadu  pozwala na wydajną pracę wszelkiego sprzętu AGD, mającego z nią styczność. Nie ma powodu do obaw o to, że czajnik się wcześniej zepsuje, żelazko trzeba będzie za chwilę zastąpić nowym, a koszt naprawy pralki będzie powyżej naszych założeń.

Doskonały stan ubrań po praniu

Jakość wody ma niebagatelny wpływ na stan odzieży po praniu. Miękka woda sprawia, że z całą  pewnością po wyjęciu z pralki będą miękkie i pachnące. Proszki do prania i płyny do płukania bez problemu w niej działają i dają oczekiwane efekty. Na tkaninach nie powstają przebarwienia, nie osiadają na nich resztki detergentów, nie szarzeją, nie są sztywne i szorstkie. Nie ma powodu do obaw o to, że podczas prania włókna mogą ulec szybszemu przetarciu i zniszczeniu.

Mniejsze wydatki w domowym budżecie

Miękka woda to w porównaniu przy użytkowaniu twardej o wiele niższe rachunki za ogrzewanie, mniejsze wydatki na środki czystości, rzadsza potrzeba wymiany sprzętu AGD na nowy. To również rzadsza potrzeba serwisowania, konserwacji, a o naprawie z powodu oddziaływania wody złej jakości można praktycznie zapomnieć.

Przeczytaj więcej: https://www.zestudni.pl/blog/plusy-i-minusy-miekkiej-wody-czy-warto-z-niej-korzystac-w-domu/

Czy miękka woda sprawdzi się zawsze?

Miękka woda sprawdzi się praktycznie w każdym domu, w którym mieszkańcy chcą zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania. Można jednak polemizować z tym, czy w każdym przypadku sprawdzi się woda zmiękczona całkowicie. Taka sprawia wrażenie bardzo „śliskiej”, przez co ciężko zmyć nią mydło, inne kosmetyki i środki czystości. Jednym to przeszkadza, w innych przypadkach może nie stanowić problemu.

Jest jeszcze kwestia spożywania wody zmiękczonej do zera. Wiele osób boi się ją pić, twierdząc, że jest całkowicie wyjałowiona, pozbawiona jakichkolwiek składników. Prawda jest jednak taka, że woda miękka nie posiada lub posiada minimalne stężenie jonów wapnia oraz magnezu. Reszta składu chemicznego pozostaje bez zmian. Minerały zdecydowanie lepiej przyswajają się z pokarmem i właśnie żywność stanowi główne źródło cennych mikro i makroelementów. Jeśli jednak zależy nam na piciu wody bogatej w magnez i wapń, warto wybrać odpowiedni filtr kuchenny, który spełni te potrzeby.

Woda całkowicie miękka nie będzie najlepszym wyborem przy posiadaniu instalacji hydraulicznych wykonanych z miedzi. Może doprowadzić do szybkiej korozji rur oraz zmian związanych z właściwościami organoleptycznymi wody. Więcej na ten temat w filmiku od marki Ecoperla:

Jak uzyskać miękką wodę w domu?

Najlepszym sposobem na pozyskanie miękkiej wody w domu jest centralny zmiękczacz wody. To coraz popularniejsze urządzenia dostępne w formie dwuczęściowej i kompaktowej. Działają na zasadzie wymiany jonowej, są naprawdę skuteczne. Nie wymagają wiele uwagi od właściciela podczas codziennej eksploatacji, a ich utrzymanie nie jest bardziej kosztowne niż korzystanie z twardej wody. Warto dowiedzieć się więcej.