Choć chlorowanie nadal należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych metod dezynfekcji wody, to nie jest to jedyny sposób na zabezpieczenie się przed mikroorganizmami w wodzie. Coraz chętniej wykorzystywane są również fizyczne metody dezynfekcji wody, jak promieniowanie UV. W jaki sposób dokładnie działają lampy bakteriobójcze i kto może z nich korzystać?

Mikroorganizmy w wodzie – uwaga!

Obowiązujące w Polsce Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi jednoznacznie wskazuje, że aby ta mogła być bezpiecznie wykorzystywana do celów spożywczych, musi być wolna od jakichkolwiek mikroorganizmów.

Bakterie bytujące w wodzie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Powodują nie tylko problemy z układem pokarmowym, ale mogą być też odpowiedzialne za powstawanie różnego rodzaju chorób zakaźnych.

Z tego względu bardzo istotne jest nie tylko zwalczanie problemu, jeśli ten już się pojawił, ale również regularna kontrola stanu wody oraz działania prewencyjne związane z zabezpieczeniem ujęcia i instalacji przed rozwojem mikrobiologii wewnątrz.

Na problem występowania mikroorganizmów w wodzie w szczególności narażeni są właściciele własnych ujęć wody oraz przedsiębiorstwa użytkujące wodę z innych źródeł niż zakłady wodociągowe.

Warto pamiętać, że mikroorganizmy w wodzie mogą pojawić się w każdej chwili. W niektórych przypadkach problemem może być złe zabezpieczenie studni lub jej nieprawidłowa budowa, w innych lokalne podtopienia, powodzie. Czasem do skażenia dochodzi po potrzebie wejścia do środka studni w celu wykonania prac konserwacyjnych.

Jak sprawdzić czy w wodzie występują mikroorganizmy?

Aby przekonać się czy w wodzie wystąpiły mikroorganizmy, należy zlecić bakteriologiczną analizę wody. Taką przeprowadzają zarówno prywatne laboratoria jak lokalny zakład sanitarno-epidemiologiczny.

Należy pamiętać o tym, że badanie mikrobiologiczne wymaga precyzyjnego poboru próbki wody zgodnie z instrukcjami podanymi przez zakład, w którym będzie ono docelowo przeprowadzane. Czasami to pracownik sam przyjeżdża w celu poboru próbki z ujęcia, niejednokrotnie jednak to zleceniodawca musi przeprowadzić cały proceder.

Niezwykle istotną rolę odgrywa pojemnik przeznaczony na próbkę wody do analizy. Zazwyczaj dostaje się go w miejscu badania wody. Jest to specjalnie zabezpieczona, wyjałowiona butelka.

W przypadku własnych ujęć analizę mikrobiologiczną warto regularnie powtarzać.

Lampy UV do wody – częsty wybór użytkowników

Jeśli trzeba by było wymienić najpopularniejszą metodę dezynfekcji wody, pierwsze miejsce nadal z całą pewnością przypadłoby chlorowaniu. Ta metoda dezynfekcji chemicznej jest powszechnie wykorzystywana od lat nie tylko przez indywidualnych użytkowników własnych ujęć, ale nawet zakłady wodociągowe.

Choć jej stosowanie jest bardzo ekonomiczne, a same środki chemiczne powszechnie dostępne, to jednak niesie ze sobą kilka wad. Przede wszystkim niektóre typy mikroorganizmów są odporne na związki chloru i wcale nie ulegają redukcji pod jego wpływem. Po drugie czasem może dochodzić do powstawania produktów ubocznych dezynfekcji, a bywa, że posiadają właściwości toksyczne. Ponadto chlor może zmieniać smak i zapach wody, co często jest niekorzystnie odbierane przez użytkowników. Dodatkowo w niektórych odcinkach instalacji dezynfekcja chlorem może okazać się mało skuteczna.

Z tych właśnie względów wielu klientów indywidualnych, a coraz częściej także lokalne zakłady wodociągowe (na przykład w gminach), decydują się na założenie lampy bakteriobójczej opierającej swoje działanie na promieniowaniu ultrafioletowym.

Jak działają lampy bakteriobójcze do wody?

Lampy bakteriobójcze to jeden ze sposobów na fizyczną dezynfekcję wody. Jest coraz częściej stosowany w przypadku gospodarstw domowych, jednak korzysta z niego również sektor przemysłowy i nie tylko.

Skuteczność metody była testowana i badana przez naukowców w różnych krajach. Lampy bakteriobójcze opierają swoje działanie o promieniowanie ultrafioletowe o odpowiedniej długości fal. Wykazano, że zdolności bakteriobójcze wykazuje promieniowanie UV-C.

Najważniejszym komponentem każdej lampy bakteriobójczej jest żarnik. Właśnie w nim są wytwarzane promienie o odpowiedniej długości fal. Kiedy woda bogata w mikroorganizmy przepływa przez wnętrze żarnika, promienie ultrafioletu zaczynają oddziaływać na bakterie. Mają duży wpływ na DNA oraz RNA komórek. Powstrzymują ich procesy metaboliczne, unicestwiają je bądź uniemożliwiają dalsze namnażanie. W konsekwencji rozwój mikroorganizmów nie jest możliwy, a sam proces dezynfekcji w pełni spełnia swoją rolę.

Dowiedz się więcej: https://www.viqua.pl/

Gdzie podłączyć lampę bakteriobójczą?

Lampa bakteriobójcza jest urządzeniem, którego zadanie polega na dezynfekcji wody kierowanej na całą instalację. W związku z tym swoje miejsce ma na jej początku. Jej obecność nie wymaga specjalnego przystosowania pomieszczenia, ani też warunków. Wystarczy podłączenie do prądu i stałe zasilanie energią elektryczną.

Należy wziąć pod uwagę, że nie każda jakość wody będzie odpowiednia do takiego procesu dezynfekcji. Na skuteczność działania lampy bakteriobójczej mają wpływ także między innymi chemiczne właściwości wody, takie jak: stężenie żelaza, stopień twardości wody, odczyn pH, TDS.

Absolutnym, niezbędnym minimum jest montaż filtra mechanicznego przed lampą bakteriobójczą. Jeśli woda będzie zawierała dużo cząstek mechanicznych, mogą się pod nimi ukrywać drobnoustroje, a to znacznie zmniejsza skuteczność oddziaływania promieniowania UV. Ponadto drobne cząstki mogą zatykać elementy lampy sterylizującej, prowadząc w konsekwencji do awarii.

Eksploatacja lampy UV

Lampy bakteriobójcze są jednymi z najmniej wymagających urządzeń. Potrzebują jedynie wymiany żarnika z częstotliwością rekomendowaną przez producenta. Ponadto co jakiś czas konieczne jest przeczyszczenie osłony żarnika oraz jego wymiana.

Lampy bakteriobójcze nie zużywają dużych ilości prądu. Koszty w tym zakresie można porównać do tych, które generuje włączona żarówka – w przypadku gospodarstw domowych.

Gdzie stosuje się lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze są coraz częściej wybierane do gospodarstw domowych, korzystających z własnych ujęć wody. Takie urządzenia są chętnie montowane nie tylko w sytuacji obecności mikroorganizmów w wodzie, ale również w celu ochrony i uniknięcia takiej sytuacji w przyszłości. To najlepszy sposób, by mieć pewność, że cała rodzina korzysta z bezpiecznej wody.

Zdarzają się tez sytuacje, kiedy lampy bakteriobójcze są montowane mimo poboru wody z sieci wodociągowej. W takich przypadkach stanowią najczęściej część zestawu filtracyjnego u osób, które szczególnie doceniają wysoką jakość wody.

Oprócz tego lampy bakteriobójcze montuje się w:

  • Szkołach, przedszkolach, uczelniach
  • Instytucjach użyteczności publicznej
  • Szpitalach
  • Hotelach, restauracjach, ośrodkach wypoczynkowych
  • Na fermach
  • W domkach letniskowych, na łodziach, w kamperach
  • W wielu gałęziach przemysłu, jak: spożywczy, chemiczny, farmaceutyczny

Najważniejsze zalety lamp bakteriobójczych

Do najważniejszych zalet lamp bakteriobójczych można zaliczyć brak wpływu na właściwości organoleptyczne wody. Nie zmienia jej smaku, zapachu czy barwy. Ponadto nie wymaga dozowania środków chemicznych, przez co jest przyjazna dla środowiska, a przy okazji także tania w eksploatacji. Jej użytkowanie jest bardzo wygodne, nie powstają żadne produkty uboczne dezynfekcji.

Lampa bakteriobójcza – warto ją mieć

Lampa bakteriobójcza w wielu przypadkach zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pełen komfort użytkowania wody. Korzystając z takiego urządzenia w sposób prawidłowy, można mieć całkowitą pewność, że użytkowana, a często i spożywana woda będzie bezpieczna pod kątem mikroorganicznym.