Aby ściany były gotowe na malowanie, czy położenie tapety, muszą być równe i gładkie. Jest to możliwe dzięki gipsowaniu, które ładnie wyrówna podłoże. Na sam proces gipsowania powodzenia gipsowania składa się kilka czynników. Należy mieć je wszystkie na uwadze, aby aby efekt był satysfakcjonujący.

Przygotowanie gładzi

Jest to oczywiście podstawą całej pracy, gdyż odpowiednie przygotowanie gładzi zadecyduje o parametrach roboczych całej masy, a także jej wytrzymałości już po związaniu. Bardzo ważne jest, by trzymać się zaleceń, które dotyczą proporcji mieszania suchej mieszanki z wodą. Proporcje te są zawsze podane na opakowaniu.

Masa z grudkami albo o niewłaściwej konsystencji może znacznie skomplikować pracę. Do odmierzonej ilości wody proszek najlepiej wsypywać partiami, a po jego wsypaniu należy odczekać kilka minut. Wtedy wsypana mieszanka odpowiednio się namoczy i można będzie zacząć ją mieszać (mieszadłem do gipsu zamontowanym na wiertarce).

Po pierwszym wymieszaniu masę trzeba na moment odstawić, a potem ponownie zamieszać, tym razem już bardziej delikatnie – można to zrobić ręcznie.

Należy pamiętać, że wiadro, w którym gładź jest mieszana, powinno być czyste, bez żadnych pozostałości związanego gipsu. Mogłoby to bowiem spowodować zbyt szybkie wiązanie nowego zaczynu.

Gipsowanie ścian

Nakładanie gładzi nie jest zbyt skomplikowane, ale cała sztuka polega na jej równomiernym rozprowadzeniu i wygładzeniu. Pomocne są w tym metalowe pace – mocno przyciskane do gipsowanego podłoża. Pace powinny być wykonane ze stali nierdzewnej i przed rozpoczęciem zawsze muszą być czyste.

gipsowanie

Gładź najpierw nakłada się na sufit, dopiero później na ściany (ruchami od podłogi do sufitu). Gipsowanie najlepiej zacząć od strony okna, gdyż padające na ściany światło pozwoli wtedy na bieżąco weryfikować stan uzyskiwanej powierzchni

Pierwsza warstwa gładzi wyrównuje podłoże do oczekiwanego stanu. Bardzo często nakładana jest także druga – która ma poprawić ewentualne niedoskonałości.

Końcowa obróbka powierzchni

Po wyschnięciu gładzi, powierzchnię można wykończyć poprzez szlifowanie. Wykonuje się je zazwyczaj papierem ściernym albo specjalną siatką ścierną. W ten sposób usuwa się wszystkie nierówności i uzyskuje gładką, czyli gotową do malowania powierzchnię. Gramatura papieru ściernego albo siatki, powinna przy wstępnym szlifowaniu wynosić 120–160, i 200–220 przy szlifowaniu ostatecznej warstwy.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że szlifowanie związane jest z dość dużym zapyleniem pomieszczeń, co może być uciążliwe zarówno dla mieszkańców danego domu, jak i dla samego wykonawcy remontu. Można więc zastanowić się nad wypożyczeniem mechanicznej szlifierki (tzw. żyrafy). Podłącza się ją do odkurzacza przemysłowego i automatycznie odsysa powstający przy szlifowaniu pył.

Za dostarczenie publikacji dziękujemy serwisowi z poradami remontowymi Porady-remontowe.pl