Termin „ergonomia” bardzo często przewija się w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy – BHP. Czym jednak tak naprawdę jest ergonomia i dlaczego ma ona tak duże znaczenie na każdym stanowisku pracy?

Ergonomia – co to jest?

Słowo „ergonomia” wywodzi się z języka greckiego, a dokładnie z połączenia zwrotów ergon – praca oraz nomos – zasada, prawo. Co ciekawe, termin ten został stworzony przez Polaka, żyjącego w XIX wieku przyrodnika i pedagoga Wojciecha Jastrzębowskiego.

Ergonomia jest dyscypliną naukową, która skupia się na dopasowaniu warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Ergonomia jest nauką o charakterze interdyscyplinarnym, która bazuje między innymi na higienie i medycynie pracy, psychologii pracy, socjologii pracy, naukach technicznych.

Czym skutkuje nieprzestrzeganie zasad ergonomii?

Dzisiaj ergonomia pracy przy komputerze jest niezwykle istotna. Tworzenie ergonomicznych miejsc pracy, czyli takich, które wspierają pracownika w realizowanych przez niego zadaniach, jest obowiązkiem każdego pracodawcy.

Miejsca pracy, które nie są dopasowane do zasad ergonomii, mogą zwiększać ryzyko powstawania chorób zawodowych oraz wypadków przy pracy, które powiązane są z nieodpowiednią organizacją przestrzeni wykorzystywanej przez pracownika. Może czuć się on bardziej zmęczony, rozdrażniony, zestresowany, może wykonywać swoje obowiązki z mniejszą wydajnością.

Jak tworzy się ergonomiczne stanowiska pracy?

Ergonomia ma duże znaczenie zarówno w przypadku stanowisk pracy fizycznej, jak i umysłowej. Każdy rodzaj stanowiska pracy jest nieco inny, wobec tego jego ergonomia również osiągana jest w inny sposób zgodnie z wymogami aktualnych przepisów i norm.

Wsparcie w tworzeniu ergonomicznych warunków pracy zapewniają również specjaliści w zakresie BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy.

Najczęściej kluczowe znaczenie dla osiągnięcia właściwego poziomu ergonomii ma dobranie właściwego blatu roboczego czy biurka oraz siedziska dla pracownika takiego jak fotel ergonomiczny przy pracy siedzącej – biurowej. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Cechy ergonomicznego stanowiska do pracy biurowej

  • rozmieszczenie potrzebnych sprzętów biurowych w zasięgu ręki pracownika
  • odpowiedni fotel ergonomiczny, który zapewnia wsparcie dla całego ciała
  • biurko o odpowiedniej wysokości, aby pisanie na klawiaturze komputera było wygodne
  • dopasowane oświetlenie, zgodnie z aktualnymi normami

Jeśli stanowisko pracy biurowej nie będzie odpowiednio zaprojektowane, wówczas pracownik może narzekać na bóle pleców, stawów, a także ogólne gorsze samopoczucie.

Ergonomia – ważna dla pracownika i pracodawcy

Wobec tego ergonomia ma szczególne znaczenie zarówno dla pracowników, którzy dzięki niej mogą wykonywać swoje obowiązki jeszcze wydajniej, wygodniej i bezpieczniej, jak również dla pracodawców, którzy mogą liczyć na efektywniejsze wykonywanie zadań przez pracowników i mogą zmniejszyć ryzyko związane z pracą na danym stanowisku.

Niezależnie od stanowiska pracy, uzyskanie ergonomicznych warunków powinno być celem każdego pracodawcy – to inwestycja, która niesie ze sobą szereg korzyści.