Odpowiedni projekt nieruchomości nie tylko przyczynia się do tego, iż mieszkańcy doskonale czują się w jej wnętrzu. Także zwrócenie uwagi na zabezpieczenie w projekcie wielu istotnych elementów, takich jak przykładowo szachtów instalacyjnych ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Zatem czym dokładnie są wspomniane szachty instalacyjne, dlaczego tak ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie oraz czym zabudować szacht instalacyjny?
Szacht instalacyjny to nieodłączny element budynku
Warto wiedzieć, iż szacht instalacyjny to nic innego jak specjalny kanał wewnątrz budynku. Jest on pionowy i często biegnie przez wszystkie kondygnacje. To właśnie w takim szachcie umieszczone są różnego rodzaju instalacje. Szacht najczęściej ma postać skrzynki, w której umieszczone jest między innymi okablowanie.
Jest to miejsce w naszym domu, które być może w ciągu naszego życia będzie kilka razy modernizowane. W przypadku gdy będziemy chcieli zmienić instalację lub też dodać kilka kabli, powinniśmy stworzyć taki szacht aby pozostało w nim jeszcze trochę miejsca. W starym budownictwie szachty instalacyjne są bardzo małe co rodzi wiele problemów. Zatem co jest ważne podczas jego projektowania?
O czym pamiętać projektując szacht instalacyjny?
Należy przede wszystkim pamiętać o tym, iż taki szacht powinien być wykonany z odpowiedniego materiału. Jest to bardzo istotne, aby był on wytrzymały, ponieważ jego głównym zadaniem jest ochrona kabli z instalacji. Dlatego materiał z jakiego najczęściej wykonuje się tego typu konstrukcje, to wysokiej jakości blacha ocynkowana. Warto pamiętać, że jest ona ocynkowana elektrolitycznie, dzięki temu nie jest podatna na korozję.
W takim szachcie może być poprowadzona między innymi instalacja elektryczna, jak również gazowa. Niewiele osób ma tego świadomość, jednak może znaleźć się tam także instalacja sanitarna. Dlatego taki szacht powinien być nie tylko odpowiednio zabezpieczony od wewnątrz, ale także od zewnątrz. Podczas jego projektu uwzględnia się także materiał, z jakiego wykona się jego obudowę. Najczęściej jest to ściana wykonana z karton-gipsu, która jest nie tylko bardzo wytrzymała, ale także ognioodporna.
Pamiętajmy także o odpowiednim rozmiarze szachtu. Ciasny szacht instalacyjny sprawi, że jakiekolwiek przyszłe modernizacje instalacji nie będą wchodziły w grę. Dlatego już na etapie projektowania tego elementu warto zadbać o to, aby był on odpowiednich rozmiarów.
Tekst do publikacji został dostarczony przez portal budowlany PolakBuduje.pl
Szacht między piętrami powinien być uszczelniony watą i promatem czy od garażu aż na ostatnie piętro hula wiatr i światło widać przez całą długość?
Z reguły szachty instalacyjne zabudowuje się płytami kartonowo-gipsowymi, bo tanio i szybko. Miejmy tylko na uwadze fakt, że płyty GK bardzo słabo izolują akustycznie. Gips jest miękkim materiałem, a w dodatku płyty są cienkie. Dlatego przez szachty instalacyjne wyjątkowo dobrze wszystko słychać. Pół biedy, jeśli mowa o domu jednorodzinnym, ale w budynkach wielorodzinnych, czy blokach to już niemały kłopot. Wówczas warto dodatkowo wyciszyć szacht instalacyjny.