Na armaturze w Twoim domu pojawia się ciemny, smolisty osad, który ciężko doczyścić? Ubrania po praniu mają plamy o niewiadomym pochodzeniu? W wodzie prawdopodobnie jest magan. Co to oznacza w praktyce?

Uważaj na mangan w wodzie

Nie ulega wątpliwości, że mangan w wodzie brudzi tkaniny. Powoduje też ich starzenie i utratę koloru. Na ubraniach pozostają brzydkie przebarwienia i plamy. To jednak nie wszystko!

Mangan pod wpływem kontaktu z tlenem wytrąca się z wody pod postacią smolistego osadu o ciemnej, prawie czarnej barwie. Często można go zauważyć na armaturze, a także na urządzeniach AGD korzystających z wody oraz podłączonych do instalacji. W kontekście osadu pojawiają się także niedrożności w rurach, a co za tym idzie spadki wydajności całej instalacji. Osad po manganie może gromadzić się na istotnych komponentach urządzeń powodując ich awarie lub przedwczesne zużycie.

W osadzie po manganie mogą zbierać się bakterie manganowe, które stanowią wręcz idealne środowisko do bytowania i namnażania innych mikroorganizmów, w tym również tych niebezpiecznych dla zdrowia.

Czy mangan można skutecznie usuwać z wody?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK. Warto jednak pamiętać, że eliminacja manganu z wody jest znacznie trudniejsza niż usuwanie towarzyszącego mu żelaza i zależy od wielu czynników (m.in. składu fizykochemicznego wody).

W warunkach domowych najczęściej stosuje się systemy odwróconej osmozy (w formie filtrów kuchennych). W przypadku całej instalacji najlepiej sprawdza się usuwanie manganu z wody ze wstępnym napowietrzaniem, usuwanie manganu z wody na złożach jonowymiennych, albo eliminacja tego metalu na złożu regenerowanym nadmanganianem potasu.

Aby dobrać odpowiednią metodę warto wykonać profesjonalną analizę wody i z otrzymanymi wynikami udać się do specjalisty z zakresu systemów uzdatniania wody.