Niewiele osób zdaje sobie sprawę jakie skutki niesie za sobą używanie twardej wody. Jedyne, z czym kojarzy się większości twarda woda to kamień na armaturze. Ale czy jest coś jeszcze, o czym powinniśmy wiedzieć?
UWAGA! W związku z dużą liczbą zgłoszeń reklamacyjnych od użytkowników zmiękczaczy wody Denver oraz WaterMark pojawiających się w ostatnim okresie, przed ostatecznym wyborem tego urządzenia zachęcamy do zapoznania się z ofertą zmiękczaczy wody polskiej marki Ecoperla.
Wspomniany już kamień na łazienkowej lub kuchennej armaturze to jeden z mniejszych problemów, które są powodowane przez twardą wodę. Podobnie sprawa wygląda w kwestii kamienia w czajniku. Od lat dostępne są środki do odkamieniania czajników, a dawno temu radzono sobie przy pomocy kwasu cytrynowego. Co jednak zrobić, by raz na zawsze pozbyć się uciążliwego kamienia? Odpowiedź jest prosta – najlepszym wyjściem jest instalacja centralnego zmiękczacza wody. Opcja ta dostępna jest niestety jedynie dla domów jednorodzinnych, choć znane są przypadki instalacji zmiękczacza wody w kamienicach oraz dużych mieszkaniach. Do tego tematu jeszcze wrócimy, teraz zajmijmy się innymi problemami powodowanymi przez twardą wodę oraz zaletami wody miękkiej.
Otóż uszkodzenia elementów grzewczych w artykułach gospodarstwa domowego, takich jak pralka czy zmywarka to kolejny skutek używania wody twardej. Trwale zniszczona glazura to również efekt twardej wody. Tu już zahaczamy o aspekt ekonomiczny. Mało kto wie, że twarda woda może powodować większe opłaty za ogrzewanie domu. Kamień osadzający się od wewnątrz na elementach grzewczych zmniejsza ich wydajność cieplną. Korzystając z miękkiej wody zmniejsza się też zużycie środków czystości, co daje realną oszczędność.
Przejdźmy teraz do tematu, którym z pewnością najbardziej zainteresowane są kobiety. Miękka woda naturalnie nawilża skórę. Jest to efekt, który ciężko porównać do czegokolwiek. Większość kobiet przyzwyczajona jest do twardej wody, więc do nawilżenia skóry stosuje przeróżne kremy oraz balsamy. Wystarczy choć raz wziąć prysznic lub kąpiel w miękkiej wodzie, by przekonać się czym jest naturalnie nawilżona skóra.
Miękkie i nietracące intensywności koloru ubrania po praniu w miękkiej wodzie to kolejna zaleta zastosowania centralnego zmiękczacza wody. Aksamitne, miękkie i błyszczące włosy – właśnie tak swoje odczucia opisują kobiety, które do mycia włosów używają miękkiej wody. Wiele osób zwraca uwagę na jeszcze jedną, istotną zaletę stosowania zmiękczacza wody w domu. Chodzi o łupież, a raczej jego brak. Według osób borykających się z problemem łupieżu problem ten został całkowicie wyeliminowany lub stracił na intensywności po zaprzestaniu mycia włosów w twardej wodzie.
Powstaje więc pytanie co zrobić, by pozbyć się twardej wody w domu jednorodzinnym. Już wcześniej pojawił się temat zmiękczacza wody, a konkretnie centralnego urządzenia, które zamienia wodę twardą w miękką wodę w całym gospodarstwie domowym. Ile kosztuje zmiękczacz wody? Na jaki produkt warto zwrócić uwagę i co zrobić, by nie przepłacić? Nie od dziś wiadomo, że na stację uzdatniania wody można wydać fortunę. Można, ale nie trzeba. Na polskim rynku dostępne są zmiękczacze wody za niecałe 2 tysiące złotych. Uznawany za bestseller, kompaktowy zmiękczacz Denver 30 kosztuje nieco ponad 2 tysiące złotych. Bardziej zaawansowany technologicznie i minimalnie bardziej wydajny, kompaktowy zmiękczacz WaterMark 30 to już trochę ponad 3 tysiące złotych. Wybór w dużej mierze zależy od osobistych oczekiwań, preferencji oraz możliwości finansowych. Należy jednak pamiętać, że zmiękczacz wody kupuje się zawsze w oparciu o średnie zużycie wody oraz wyniki analizy wody. Bez tych dwóch informacji zakup zmiękczacza jest całkowicie pozbawiony sensu.
Czym różni się zmiękczacz Denver Plus 30 od wersji bez plusa w nazwie? Znalazłem w internecie zdjęcia zmiękczacza Denver 30 i widzę, że obudowa ma inny kolor, poza tym naklejki są nieco inne, ale czy pod względem technicznym cokolwiek zmieniono? Czy stara wersja jest w ogóle jeszcze dostępna? Pytam, bo zdecydowałem się już w zasadzie na 100% na zakup tego zmiękczacza i wolałbym wiedzieć, czy czasem nie przyjdzie do mnie jakaś leżakowana, poprzednia wersja. Mój sąsiad ma ten starszy, szary model i jest z niego bardzo zadowolony, ale jeśli są w sprzedaży już tylko wersje po lifcie to tym lepiej. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.
Panie Marcinie, to w zasadzie jest dokładnie ten sam zmiękczacz wody. Różnica polega na przede wszystkim na zmianie kolorystyki na nieco bardziej atrakcyjną. Oczywiście nie mi oceniać i decydować o atrakcyjności urządzeń uzdatniających wodę, ale większość moich klientów pytała właśnie o zmiękczacz wody Denver w nowej kolorystyce, czyli o model z plusem. Dla mnie żadna różnica, ważne by sprawnie działał, ale moja żona też twierdzi, ze nowy Denver to najlepiej wyglądający zmiękczacz wody jaki widziała, więc coś w tym musi być.
Fajnie jest przeczytać w internecie, że dokonało się dobrego wyboru. Wczoraj zamówiłem z darmową dostawą zmiękczacz wody Denver i teraz czekam na przesyłkę, kurier ma być jeszcze dziś. Fajnie.
Robbson, mógłbyś napisać już teraz nieco więcej o tym zmiękczaczu wody? Myślę o jego zakupie i chciałbym uzyskać jak najwięcej informacji. Jak dotąd nie znalazłem nieprzychylnej opinii, ale wiadomo, czym więcej zdań tym lepiej. Pozdrawiam.
Na rynku są dostępne zmiękczacze renomowanej firmy: WaterMark oraz Denver firmy Puricom. Jeden i drugi można zakupić poprzez sklep KrainaWody. Głównymi zaletami zmiękczaczy wody są: dłuższa żywotność urządzeń AGD, lepszy smak wody, ochrona rur i urządzeń grzewczych, większa efektywność środków chemicznych co prowadzi do oszczędności do nawet 50%, poprawa kondycji skóry oraz włosów. Zasadniczą różnicą między WaterMark i Denver jest fakt, że ten pierwszy posiada tryb wakacyjny, który umożliwia rzadszą regenerację zmiękczacza w czasie naszej nieobecności.
Zakupiłem zmiękczacz wody WaterMark ze względu na masakryczny wynik twardości wody. Szkoda mi było nowo zakupionych urządzeń AGD (dopiero wprowadziliśmy się całą rodziną do nowego domu. Zmiękczacz użytkuje sześć osób dlatego zakupiłem WaterMark 30. Dobrze się sprawuje, nic nie mogę mu zarzucić.
Jak wasze zmiękczacze się sprawdzają? Odczuliście poprawę?
Jeżeli mam byś szczera to ja odczułam poprawę. Przy zwykłej wodzie miałam po prostu sajgon na twarzy. Teraz wszystko ulega poprawie.
Cera to jedno, włosy to drugie. Przy bardzo twardej wodzie włosy matowieją i są bardziej łamliwe, poprawiają się po myciu ich w miękkiej wodzie.
Coś o tym wiem. Od kiedy mam filtr do wody to moje włosy są w o wiele lepszej kondycji niż do tej pory.
Marka co masz na myśli mówiąc w lepszym stanie? Co się zmieniło konkretnie?
Pierwsze słyszę, że twarda woda może powodować jakieś większe opłaty związane z ogrzewaniem. Kto by pomyślał..
Marka co konkretnie zauważyłaś? W jaki sposób zmieniły się Twoje włosy?
Swobodny, czy możesz powiedzieć ile zapłaciłeś za swój zmiękczacz i gdzie go kupowałeś?
Marka, co konkretnie zauważyłaś? Jakie są Twoje włosy, a jakie były wcześniej?
Jeśli chodzi o zmiękczacz wody Denver Plus 30 to zdecydowałam się na niego tylko i wyłącznie za namową koleżanki, która wcześniej u siebie użytkowała ten model. Z mężem zastanawialiśmy się nad zmiękczaczem zupełnie innego producenta. Ostatecznie jednak wybór padł na Denvera. Z czystym sumieniem mogę polecić to urządzenie. Choć wydaliśmy na nie sporo pieniędzy (nie będę ukrywała że dla mnie kwota rzędu 2300 zł to spory wydatek…) to nie żałuję swojej decyzji. Jak do tej pory, odpukać… urządzenie spisuje się bez zarzutu. Jedynym minusem jest może brak alarmu, że kończy się sól w zbiorniku solanki ale jak raz na miesiąc pójdę dosypać pół worka soli to korona mi z głowy nie spadnie :). Woda mięciutka w całym domu. Aż miło 🙂
Pozdrawiam,
Magda