W ostatnim czasie w serwisach internetowych i mediach społecznościowych została poruszona bardzo ważna kwestia związana z jakością wody. Wiemy, że za jakość wody wodociągowej odpowiadają zakłady, jednak jedynie na odcinku zakłady wodociągowe – budynek. A co się dzieje dalej? Kto to kontroluje?  Czy woda może ulegać ponownemu zanieczyszczeniu?

Zadaniem zakładów wodociągowych jest dostarczenie do odbiorców wody o parametrach zgodnych z rozporządzeniem dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda oczyszczana przez zakłady ma właściwy smak, barwę i kolor, a wszystkie parametry są zachowane. Woda podlega częstym badaniom, a dane o jakości są ogólnodostępne i bez problemu można je odnaleźć na stronie zakładów.

Dlaczego jednak wielu odbiorców nie chce korzystać z wody kranowej i twierdzi, że woda jest niesmaczna, a czasem nawet występują w niej widoczne gołym okiem zanieczyszczenia?

Zazwyczaj winę za nieodpowiedni stan wody z kranów ponosi zły stan instalacji wodnej w budynkach mieszkalnych. Rury często nie są prawidłowo konserwowane, czyszczone, systemy nierzadko nie przechodziły remontów od wielu lat, są wykonane z przestarzałych materiałów.

Stan magistrali w budynku często nie jest kontrolowany. Wynika to z istnienia luki prawnej. Prawo nie określa kto dokładnie miałby być odpowiedzialny za stan instalacji w budynkach mieszkalnych. Problem zauważył Stanisław Traciuk – Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich wystosował pismo do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi, w którym przedstawił problem niedookreślenia przez polskie prawo, kto jest zobowiązany do  kontroli jakości wody w instalacji budynków wielomieszkaniowych. Zaalarmował, że jakość wody na tym odcinku właściwie nie jest chroniona.

Zgodnie z ustawą z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przedsiębiorstwo wodociągowe ma za zadanie ciągłe i niezawodne dostarczanie wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem.  Odbiorca, czyli zarządca lub właściciel budynku wielomieszkaniowego odpowiada jedynie za niezawodność instalacji i przyłącza, nie musi jednak kontrolować jakości wody. Tymczasem właśnie na tym odcinku może dochodzić do ponownego zanieczyszczenia wody wskutek awarii lub prac remontowych.

Co prawda we wspomnianej ustawie określono, w którym miejscu ma być pobrana próbka wody w budynku, aby móc określić jej jakość. Nigdzie nie jest jednak podane, kto m to robić.

Stanisław Traciuk alarmuje, że ten przepis właściwie jest martwy i nie spełnia swojej funkcji. W piśmie znajduje się również bezpośredni apel do ministra Marka Grabarczyka o podjęcie odpowiednich działań rozwiązujących zauważony problem.

Prace nad poprawą ustawy już ruszyły. Już wkrótce zakończony zostanie proces zmiany dyrektywy w sprawie jakości wody i zostanie wdrożona do polskiego systemu prawnego.

Jak dbać o jakość wody we własnym zakresie?

Nawet jeśli przepisy wejdą w życie już niedługo, to oczyszczenie, wymiana lub zmiany związane z magistralą w budynkach mogą trochę potrwać.

Dla osób zniecierpliwionych i niezadowolonych z jakości wody w swoich kranach, mamy rozwiązanie. Można samodzielnie zadbać o jakość wody spożywczej w swoim mieszkaniu.

Dobrym sposobem są filtry kuchenne. W zależności od budżetu, jakości wody i priorytetów, możemy wybrać system o odpowiednich funkcjach. Od dzbanka filtracyjnego, przez ultrafiltrację, nanofiltrację, aż po systemy odwróconej osmozy.

Wszystkie różnią się od siebie pod względem etapów filtracji i dokładności. Dzięki nim woda nabiera odpowiedniego smaku, zapachu i barwy. Wiele osób kupując stację filtracyjną, rezygnuje z picia wody butelkowanej i kupowania zgrzewek. Wszystko dzięki temu, że filtrowana woda po prostu jest smaczna, a przygotowane na niej dania i napoje charakteryzują się odpowiednim aromatem.

Niektóre z filtrów kuchennych zmniejszają również stopień twardości wody. Dzięki temu woda doskonale nadaje się do ekspresu, żelazka, parowaru, czy gotowania w czajniku – nie będzie pozostawiała osadu i niszczyła sprzętów AGD.

Niektóre filtry kuchenne stanowią również dobre zabezpieczenie przed wodą po awariach magistrali i pracach konserwacyjnych. Dzięki nim woda będzie dokładnie oczyszczona z cząstek mechanicznych i zawiesin. Na przykład przy systemach odwróconej osmozy praktycznie nie powinno się odczuć awarii.

Znajdź swój filtr kuchenny na https://www.krainawody.pl/94-filtry-kuchenne

Czekamy na zmiany

Podjęcie decyzji o dopełnieniu ustawy na pewno sprawi, że woda będzie kompleksowo kontrolowana. Dzięki temu również poprawie powinna ulec jakość wody w niektórych budynkach mieszkalnych. Użytkownicy powinni korzystać z wody najwyższej jakości. Dokładnie takiej, jaka jest dostarczana przez wodociągi.

Źródła do artykułu:

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/przez-luke-w-prawie-do-mieszkan-moze-docierac-zanieczyszczona-woda,115170.html 

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/310309945-Beda-nowe-przepisy-dotyczace-wody-z-kranu.html