Każdy, kto buduje dom staje przed dylematem kupna jego projektu. Myśląc o budowie domu najczęściej mamy luźne pomysły co do tego, jak taki dom ma się prezentować. Kiedy przychodzi już etap wyboru projektu, trzeba odpowiednio skonkretyzować swoje wymagania i zdecydować co jest dla nas najważniejsze w takim domu. Duży metraż, określony układ pomieszczeń, garaż a może duży taras? Przegląd różnego rodzaju gotowych propozycji bardzo ułatwia takie zadanie, bo możemy na spokojnie pomyśleć o tym w jaki sposób połączyć cenę, estetykę oraz funkcjonalność.
Czym są projekty domów i co zawierają?
Projekt domu zawiera dokładną wizualizację tego, jak budynek ma wyglądać z wielu perspektyw. Dzięki różnym przekrojom, a także rzutom parteru czy też piętra możemy zobaczyć pełen układ poszczególnych pomieszczeń, ich wielkości i wymiary, układ okien i drzwi oraz rozmieszczenie ścian. Jeśli chodzi o dom z zewnątrz, dokładnie widać jak wygląda elewacja domu i dach. Oprócz części typowo architektonicznej, w projekcie znajdziemy część konstrukcyjną, w której znajdują się szczegółowe obliczenia, na przykład związane z wytrzymałością konstrukcji oraz część instalacyjną, gdzie pokazane jest dokładnie w jaki sposób zostaną rozłożone wszystkie niezbędne instalacje w domu.
Taki projekt domu kupimy w każdym biurze architektonicznym, a sporo z nich posiada swoje strony internetowe z bogatą bazą gotowych projektów wraz z ich cenami. Ceny takich „gotowców” zaczynają się od około 2 tysięcy złotych, więc są to tanie projekty domów. Projekt tworzony na zamówienie jest dużo droższy, szczególnie jeśli mówimy o projektach domów nowoczesnych, które wyglądają bardzo nieszablonowo, a czasem wręcz zaskakująco.
Jakie są najpopularniejsze projekty domów?
Tak jak i w wielu innych dziedzinach tak i w przypadku projektów domów można wskazać najpopularniejsze trendy. Przede wszystkim najbardziej wyrazistą tendencją jest odchodzenie od domów dużych, wielopokoleniowych, gdzie mamy do czynienia z dodatkowymi piętrami. Takie projekty nie tylko są droższe, bo zakładają większe budynki, ale są też bardziej kosztowne w realizacji, a następnie w utrzymaniu. Obecnie znacznie częściej inwestorzy decydują się na projekty domów tanich w budowie oraz zakup domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa to około 100m2. Taki dom, jak sama nazwa wskazuje jest komfortowy do zamieszkania przez jedną rodzinę z dziećmi.
Bardzo często dużym zainteresowaniem cieszą się projekty, które posiadają murowany garaż będący jednym z elementów budynku. Nad garażem również można urządzić taras dostępny ze strefy sypialnianej.
Odrębną kategorią projektów domów są te, w których największy nacisk kładzie się na kwestie energooszczędne. W efekcie powstają budynki, których koszty utrzymania są niskie, a dom jest w stanie w pewnym zakresie sam produkować sobie energię, na przykład poprzez kolektory słoneczne lub zamontowanie specjalnych systemów umożliwiających odzysk ciepła. Wyjątkowo ciepłe okna oraz izolacja sprawiają, że straty ciepła w takich budynkach są zdecydowanie niższe.
Jeśli chodzi o układ pomieszczeń to najpopularniejsze są projekty domów parterowych z dodatkowym poddaszem użytkowym, które również stanowi przestrzeń mieszkalną. Nie budujemy więc dodatkowego piętra, ale zyskujemy przestrzeń pod dachem, którą warto wykorzystać. W takim układzie najczęściej na parterze zlokalizowana jest kuchnia oraz pokój dzienny w otwartym planie. Z pokoju dziennego bardzo często wyprowadza się duże drzwi balkonowe na taras. Otoczenie domu, ogród i taras mają spore znaczenie w skali całego budynku. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można łatwo korzystać z możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. W górnej części budynku przewidziana zostaje strefa nocna z sypialniami oraz łazienkami.
Treść artykułu współtworzona z portalem budowlanym. Zachęcamy do kliknięcia w odnośniki!
My wybraliśmy dom parterowy, bo mieszkamy ze starszymi rodzicami. Dla nich pokonywanie schodów byłoby bardzo ciężkie. Wybór odpowiedniego projektu domu to połowa sukcesu.